OPROŠTAJ OD PISCA I GLAZBENIKA: Sreća je živjeti u vrijeme Leonarda Cohena

Hina

11. studenog 2016.

OPROŠTAJ OD PISCA I GLAZBENIKA: Sreća je živjeti u vrijeme Leonarda Cohena

Cohen, koji je preminuo u noći na petak u 82. godini, bio je jedan od najutjecajnijih glazbenika svoga doba. Njegove pjesme "Suzanne" i "Hallelujah" neupitna su remekdjela. Poznat po svom dubokom glasu i crnom šeširu, s trajnom aurom melankolije oko sebe, bio je jedan od najvećih kantautora svih vremena.

Rođen je u obitelji židovskih useljenika u Montrealu. Nakon što je objavio svoju prvu knjigu 1956. krenuo je u glazbenu karijeru s amaterskom folk grupom. Sramežljivi i potišteni pjesnik iz Montreala kasnije će doživjeti svjetsku slavu nizom danas legendarnih albuma "Songs of Leonard Cohen" (1967), "Songs of Love and Hate" (1971) i "Death of a Ladies' Man" (1977).

Pjesme o ljubavi, smrti, religiji, seksu, mržnji, potrazi za duhovnim i smislom života poput "Suzanne", "So Long, Marianne", nazvanih po dvjema ženama koje su mu bile muze, "Tower of Songs", "Bird on the Wire", "First We Take Manhattan (Then we take Berlin)", "Hallelujah" postale su klasici.

Cohen je često bio na putu, fizičkom i duhovnom. U New Yorku se družio s avangardnim umjetnicima poput Andyja Warhola i frontmena Velvet Undergrounda Lou Reeda, koji je 2008. uvodeći ga u Rock and Roll kuću slavnih rekao da je "sreća živjeti u vrijeme Leonarda Cohena".

leonard cohenPosljednji album, svoj 14., "You Want It Darker", objavio je u listopadu (FOTO: Hina)

Svoje formativne godine proveo je na grčkom otoku Hidri gdje je upoznao svoju veliku ljubav i muzu Marianne Ihlen Jensen, koja je umrla prije dva mjeseca. Cohen se od nje oprostio emotivnim pismom u kojem je poručio "da će vrlo brzo doći za njom".

Cohen je obožavao svoju majku, a od oca, koji je umro kad mu je bilo devet, naslijedio je besprijekorni ukus za odjeću. Njegov je ritual prije svakog koncerta bio poliranje vlastitih cipela.

Nikada nije bio glazbeni virtuoz, a osnove gitare naučio je od jednog plesača flamenka u Montrealu. Pjesnički mu je uzor bio Federico Garcia Lorca i toliko ga je nadahnuo da je svoju kćer nazvao po njemu. Napisao je i 13 knjiga i dobio nagradu Princa od Asturije, "španjolskog Nobela".

Mnogo se puta u životu borio s depresijom, a 90-ih se povukao iz javnoga života i postao budistički redovnik.

"Moj život je bio u velikom neredu i kaosu. Tamo sam vratio malo discipline", rekao je. Pobijedio je svoje demone i vratio se 1999. i od tada nekoliko puta bio na turnejama jer mu je bivša menadžerica pronevjerila milijune.

Posljednji album, svoj 14., "You Want It Darker" objavio je u listopadu. Kao i David Bowie početkom godine, pločom objavljenom nedugo prije smrti oprostio se od publike. Njegova rodna Kanada odlučila je spustiti zastave na pola koplja.

"Nitko nije zvučao i osjećao kao Leonard Cohen", rekao je kanadski premijer Justin Trudeau.

Deseci njegovih štovatelja okupili su se spontano ispred Cohenove kuće u Montrealu, pale svijeće, ostavljaju cvijeće, crne šešire. Mladi i stari, puštaju njegove pjesme sa svojih smartphoneova. A netko je na ulaznim vratima ostavio natpis "Hallelujah".

Lupiga.Com via Hina

Naslovna fotografija: Hina