Vikend rolica

Vuk

14. ožujka 2002.

Privremeno izdanje rolice sa rezultatima i tablicama najjačih europskih nogomenih liga i HNL-a.

ITALIJA-22 pogotka, 2,44 po utakmici
Kako smo već pisali, trojac Inter, Roma i Juventus su i dalje u utrci za prestižni naslov talijanskog prvaka, koji ne donosi poštovanje samo u Italiji, nego i svugdje u civiliziranom svijetu. Poštovanim navijačima navedenih klubova ovo kolo je priuštilo još malo nadanja i živciranja. Inter je pobijedio Bresciu s 2-1, zahvaljujući Ronaldu koji je zabio dva i spasio Inter. O Ronaldovom fenomenu u slijedećim nastavcima, kad se stvarno uvjerimo da će mišići i obrambeni igrači pustiti Ronalda da napokon proigra. Roma je pobijedila Parmu s 3-1, a Juventus je protiv mlitavog Milana odigrao 1-0. Za Milan bih da sam zločest napisao da im se to događa otkad im je otišao Zvonimir Boban, pripadnik navijačkih nereda jednom davno.
U ovom nastavku promotrimo i one koji se lagano opraštaju od gostovanje na stadionima prvih liga. To su Lecce, Fiorentina koja je imala i grdih financijskih problema. Tu možemo povući paralelu s financijskim problemima naših klubova, koji svojim mudrim ekonomskim potezima nisu samo u prvoj lizi. Neki od njih su čak bili i prvaci, bez da su ikada ispali. Tu je i Venecija koja po predviđanjima mnogih, tone. Bilo bi nepravedno između njih ne spomenuti Chievo, koji je započeo kao orkan, da bi propuhao kao blagi sjevernjak, a sad puše kao jugo. No i za njih Europa je osigurana ako zadrže četvrto mjesto i puhanje Bologne, Milana i Lazia za vratom. Dakle u Italiji mirno i na dnu i na vrhu. Sljedeća kola donose odluku: rimski lavovi, Interova legija stranaca iz Milana, (igrači iz Italije, Francuske, Grčke, Hrvatske, Argentine, Turske, Slovačke, Španjolske…) ili Juventus, junaci sa stadiona Delle Alpi.

NJEMAČKA-21 pogodak, 2,44 po utakmici
Derbi ovoga kola bio je svakako onaj u Kaiserslauternu, između domaćina i gostiju iz Dortmunda, kojima je nužno trebala pobjeda kako bi ostali u igri za Meistera. Uz mnogo vidljivog truda, Borussia je napadala, dolazila u suparnički šesnaesterac, ali su tamo uvijek probali proturiti još jedno dodavanje koje nikako nije prolazilo. To je iskoristio Kaiserslautern i početkom drugog poluvremena došao u vodstvo, a do kraja su mogli napraviti i više. Kod domaćina se najviše isticala dobra igra starog Super Maria (Mario Basler). Vrijedi spomenuti i ulazak u igru još jedne nogometne legende, 36 godina "mladog" Olafa Marschalla. Borussia se dakle nije uspjela približiti u Hamburgu posrnulom Leverkusenu (1:1), već je i sama posrnula više od njega. Popularni "apotekari" sada imaju 4 boda prednosti. Vrijedi spomenuti i odličnu partiju Bugojanca Piplice, koji je glavni razlog zbog kojega se Cottbus neporažen vratio doma iz Stuttgarta. Schalke je razvaljen u Bremenu gdje je popio tri komada, ali još uvijek drži poziciju koja ga vodi u Ligu prvaka. Upravo na tu poziciju pretendira Bayern koji se iz Nuernberga vratio s tri osvojena boda i tako domaćine ostavio na poziciji koja je tik do ispadanja iz lige. Bavarci se sada nalaze 2 boda iza dečkiju iz Gellsenkirchena. Freiburg je torpediran od drugih Bavaraca, Muenchena 1860. Rezultat je bio 5:2, a vodeći pogodak postigao je već zaboravljeni Davor Šuker, što mu je 200-ti prvenstveni pogodak. Čestitamo. Kako sam ja tu šef moram istaknuti i pobjedu svojih miljenika. Wolfsburg je u Moenchengladbachu pobijedio s 2:0. Dvostruki strijelac je bio razigrani Klimowicz. Što će tek biti kada se oporavi Tomislav Marić?

HRVATSKA- 27 golova, 3,37 po utakmici.
Tri kola prije kraja situacija se totalno zakomplicirala, kako na vrhu tako i na dnu ljestvice. Vodeći Zagreb je ponovno poražen, ovoga puta u Kostreni. Ovo mu je treći poraz od Pomorca koji pokazuje da trener Stilinović ima pravu taktiku za Kranjčara. Strijelac jedinog pogodka za domaće bio je Samardžić. Prvi pratitelj lidera, Hajduk s lakoćom je prošao Čakovec i time se približio na svega tri boda od vodećeg. Inače, utakmica je bila na nož, a sve je kulminiralo velikom tučom. Na kraju su "crvendaće" zaslužili Lalić i Mužek, a bilo je i većih krivaca. Slavonski derbi odnijela je vrlo dobra Cibalia, a Marsonia se ovim porazom približila drugoj ligi. Šibenik je u teškoj, rovovskoj bitci pobijedio Varteks, koji sve karte za izlazak u Europu baca na kup.
U vrlo nervoznom susretu (Spajić je napao suca i vrijeđao Ćiru Blaževića) Dragovoljac je podijelio bodove s Osijekom te time totalno ugrozio svoj prvoligaški status. Zadar je "izmasakrirao" TŠK koji je skupo platio preabmicioznu prvoligašku avanturu. Sa ovakvom igrom (gol razlika 37-84)teško će pratiti i drugoligaški korak. Malo podsjeća na bosanski Đerzelez koji ima još i goru gol razliku u tamošnjoj ligi. U zadnjoj, zanimljivoj utakmici sučelili su se Dinamo i Rijeka. Gosti su poveli preko Natka Račkog, ali minutu kasnije zabio je V. Petrović (napokon!!op.a.). Ista stvar dogodila se i u drugom poluvremenu. Gosti su poveli preko Skočibušića, a minutu kasnije izjednačio je Mešanović. Rijeka je ponovo povela golom Vidovića koji je dao gol, minutu nakon što je ušao. Najbolji igrač utakmice bio je Andrej Mijatović, koji je tako potvrdio svoju klasu. Sjetimo se da je Katalinić pobijeđivao Dinamo na klupi Hajduka, Zadra, Varteksa (4:0 u Zagrebu) i sada Rijeke. On je trener koji ima fenomenalan skor baš protiv Dinama, a često je bio krvnik baš Dinamovim trenerima. Uskače li Vlak umjesto Lončarevića koji je napustio kormilo broda koji tone?