
FILM KAO OTPOR: Subversive donosi hrabre i angažirane filmove koji su nam potrebniji nego ikad
Ovogodišnje, 18. izdanje Subversive Festivala, koji već tradicionalno povezuje političku teoriju i filmsku umjetnost te hrabro otvara najaktualnija pitanja suvremenog svijeta, održat će se od 19. do 31. svibnja pod zajedničkom temom „Doba sukoba: eskalirajući ratovi, globalne migracije“. Festival je strukturiran u dva glavna segmenta – filmski i teorijski – a otvorenje Subversive Film Festivala zakazano je za ponedjeljak u zagrebačkom kinu Kinoteka.
I ove godine Subversive okuplja autore i autorice koji se suprotstavljaju komercijalizaciji i dehumanizaciji filma, odabirući kritički stav i eksperimentalni pristup umjesto konformizma, lažne objektivnosti i standardiziranih obrazaca. Filmovi će se natjecati za nagrade Wild Dreamer „Dragan Rubeša“ u kategorijama najboljeg igranog i najboljeg dokumentarnog filma.
Igrana konkurencija 18. Subversive Film Festivala donosi deset odvažnih filmskih ostvarenja koja promišljaju granice društva, jezika, moći i otpora - od radova renomiranih autora do debitantskih naslova. Festival u ponedjeljak otvara „Univerzalni jezik“ Matthewa Rankina, nadrealna komedija koja kroz apsurdne prizore i hommagee velikim redateljima propituje komunikaciju, identitet i pripadanje. U konkurenciji je i novo ostvarenje veterana Želimira Žilnika, dokufikcijski film „Restitucija, ili, San ili java stare garde“, koji s puno šarma i humora propituje nasljeđe postsocijalizma kroz priču o povratu nekretnine. Žilnik će osobno prisustvovati ovom izdanju festivala.
Radu Jude, jedan od najplodnijih rumunjskih redatelja, kao i, prigodno, jedan od najsubverzivnijih filmskih autora trenutno u svijetu, u filmu „Kontinental '25“ donosi satiričnu kritiku postsocijalističke ekonomije i krize stanovanja kroz priču o deložaciji, za koju je nagrađen Srebrnim medvjedom u Berlinu.
Subverzivna nota dodatno se pojačava zaigranim i energičnim filmom „Kneecap“ Richa Peppiatta, o kontroverznom istoimenom sjevernoirskom hip-hop bendu koji repa na irskom jeziku i koji je radi svog pro-palestinskog aktivizma na meti cenzora i dušobrižnika. Iz Gruzije stižu čak dva snažna filma: „Sveta struja“ Tatoa Kotetishvilija, nježna i humorna priča o dvoje marginalaca u Tbilisiju koja je oduševila gledatelje festivala od Locarna do Rotterdama, te „April“ Dee Kulumbegashvili, nagrađen u Veneciji, a radi se o kompleksnoj kritici društva kroz priču o ginekologinji koja obavlja ilegalne pobačaje. O „Aprilu“ smo na već pisali na ovim stranicama, a filmu je Vanja Kulaš, Lupigina filmska kritičarka, koja je nedavno od strane struke proglašena za najbolju filmsku kritičarku u 2024. godini, dala maksimalnu ocjenu napominjući da film nema nijednu suvišnu minutu.
U konkurenciji su i kineski „Crni pas“ Guan Hua, nagrađen u Cannesu, te „Milost“ Alaina Guiraudieja - mračni ruralni triler prožet crnim humorom i filozofskim nijansama. Tu je i „Izum“, debitantski film Courtney Stephens, koji spaja SF i psihološku dramu, kao i „Djevojka s iglom“ Magnusa von Horna, vizualno impresivan crno-bijeli horor inspiriran stvarnim zločinima serijske ubojice, koji je bio nominiran i za Oscara.
Ovih deset naslova natječu se za nagradu Wild Dreamer i čine središnji dio festivalskog programa koji slavi filmsku umjetnost kao alat kritičkog mišljenja i otpora.
Što se dokumentarne konkurencije tiče, također je „u igri“ deset filmova, od kojih izdvajamo „Oazu“ u režiji brojnog kolektiva, o antineoliberalnom narodnom ustanku u Čileu koji je rezultirao pokušajem pisanja i donošenja novog, inkluzivnog ustava, te „Avant-Drag!“, Fila Ieropoulosa, o atenskim underground drag performerima, ujedno i ljubavno pismo gradu Ateni kao utočištu onima s rubova društva.
Posebne projekcije uključit će film „Svršetak“, Joshue Oppenheimera, koji se proslavio sada već kultnim „Činom smaknuća“. Tu je i „Bolne istine“, novi film Mikea Leigha, autora brojnih klasika britanskog socijalnog realizma i kronika života radničke klase.
U sklopu popratnog programa bit će predstavljena prva regionalna retrospektiva pionirke libanonske kinematografije, Jocelyne Saab (1948.-2019.). Kao dugogodišnja ratna reporterka, Saab je bila jedna od rijetkih žena koje su stvarale politički angažirane dokumentarce o sukobima i pokretima otpora na Bliskom istoku i u Zapadnoj Africi. Njeni filmovi izdvajaju se po snažnoj etičkoj posvećenosti i dubokoj emotivnoj rezonanci. Retrospektiva pod nazivom „Jocelyne Saab: Neukroćeno sjećanje“ uključuje filmske projekcije, predavanje Mathilde Rouxel - autorice prve monografije o Saab - te izložbu „Vrtovi rata“ koja donosi uvid u njezine video-instalacije i bogatu arhivsku dokumentaciju.
Program donosi i mini-simpozij „Doba sukoba / Slike emancipacije“, koji kroz predavanja, filmske projekcije i razgovore okuplja umjetnike, kulturne radnike i akademike u raspravi o filmskoj slici kao sredstvu borbe i oslobođenja. Završnicu simpozija čini audiovizualni performans „Dekodiranje kulturalnog otpora“ britanskog dua Dubmorphology.
U Muzeju suvremene umjetnosti, točnije u tamošnjem Black Boxu održat će se i sedmo izdanje programa „Kinematografija otpora“, koje ove godine uključuje izložbu albanskog umjetnika Drianta Zenelija. Njegova trokanalna video-instalacija „Zatim sam pronašao meteorite u svojoj sobi“ promišlja kozmologiju iz perspektive marginaliziranih pojedinaca, stvarajući jedinstvenu poetiku otpora kroz spoj znanosti, osobnih mitova i zvučnog pejzaža.
O nekim od gostujućih filmova na Subversiveu Lupiga će pisati ovih dana, a našim čitateljicama i čitateljima savjetujemo da ne propuste priliku da pogledaju nešto iz zaista bogate i vrijedne ponude ovogodišnjeg festivala koji, kao i uvijek, slavi hrabre i angažirane filmove, jer ti su nam filmovi, u kontekstu mainstreama filmske umjetnosti gdje se sve više naglašava lažna neutralnost i izbjegava izražavanje jasnog stava, potrebniji nego ikad.
Cjelokupan raspored 18. Subversive Film Festivala možete pogledati na ovom linku.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Subversive
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.