DRUGO MIŠLJENJE ZDENKA DUKE: Pokvarena jaja za premijera

DRUGO MIŠLJENJE ZDENKA DUKE: Pokvarena jaja za premijera

ritn by: Zdenko Duka
25. 01. 2022.

Kad predsjednik vlade Andrej Plenković obilazi pojedine gradove u Hrvatskoj, budite uvijek spremni na uhićenja zbog verbalnog delikta. To je poruka kojom policija (a onda valjda i vlast) želi zastrašiti cjelokupno javno mnijenje koje je kritički raspoloženo prema hrvatskom premijeru. Jer, ako policija uhićuje, kao u Zadru prošlog petka, bit će možda manje onih koji kritiziraju Vladu i Plenkovića, a uzusi (liberalne) demokracije kod nas u Hrvatskoj ionako nikad nisu baš srasli, a da vlast nepotrebno policijsko nasilje, ako i kada se već otkrije i ako ga nikako ne uspije negirati - ne bi mogla obrazložiti kao tobože potrebno i nužno.

Plenković je prije mjesec dana javno i izravno kritizirao policiju, Državno odvjetništvo i obavještajnu službu (načelno inače samostalne i neovisne institucije) zbog toga što nisu do kraja razotkrili napad na zgradu Vlade u listopadu 2020. godine kada je 21-godišnji Danijel Bezuk kalašnjikovom pucao po Banskim dvorima i policajcima iz osiguranja. Tko je Bezuka indoktrinirao, tko ga je naučio pucati? „Time se moraju baviti ozbiljnije, bolje i detaljnije nego dosad. Nije napravljen dovoljan napor, to je činjenica jasna kao dan.", tumačio je Plenković.

E sada se policija „probudila“ i uhićenjima prevenirala kako netko na premijera u Zadru ne bi bacao pokvarena jaja - onako kako je netko od nezadovoljnih građana na njega u porušenoj Petrinji nedavno bacio grudu snijega. Trulo jaje je opasnije. A izgleda i da opće nezadovoljstvo raste.

Prije dolaska Andreja Plenkovića u Zadar 72-godišnji Mladen Ćustić napisao je na Facebooku jednog zadarskog portala da bi ga „trebalo dočekati pokvarenim jajima, njega i njegove poltrone“, „da nitko toliko nije ponizio Hrvate“ i nazvao ga „narcisoidnim jadnikom“. U Ćustićev stan stigla je policija i privela ga te onda podnijela prekršajnu prijavu zbog toga što je „vrijeđanjem i omalovažavanjem premijera narušio javni red i mir“. Ćustić je pušten na slobodu tek nakon što je premijer s delegacijom napustio zadarski kraj. Priveden je i jedan 49-godišnjak koji je sudjelovao u akciji Maslenica, također, kako navodi zadarska policija, zbog objave komentara „uvredljivog i omalovažavajućeg sadržaja“. 

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kaže jučer da su uhićenja i optužni prijedlog bili autonomna (zadarska, valjda) policijska procjena, pa naravno da on nema veze s tim, a premijer još i manje, baš nikakve veze. O svemu će pravorijek dati sud, kaže Božinović. Baš kao nekad.

Andrej Plenković
Zar ćemo i za Plenkovića instalirati zakon o zaštiti lika i djela? (FOTO: HINA/Dario Grzelj)

Milicija je prije 50-60 godina neke građane preventivno trpala u zatvor onda kada je Josip Broz, poznatiji kao drug Tito, obilazio Jugoslaviju. Bio je to tada navodno „nenarodni režim“, represivan, autoritaran, a Tito navodni diktator. Sada je demokracija pa se ipak vraćaju stare navade, ni ova vlast ni njezini predvodnici ne vole kada ih se vrijeđa i omalovažava pa se domišljaju kako takve pojave najefikasnije spriječiti. Nije niti Tito sam hapsio, za njega je to radila (onda su joj tepali da je „narodna“) milicija. Po tadašnjem Ustavu i zakonima, također, neovisna institucija. 

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek nazvala je Ćustićev status na Facebooku „prijetnjama“. Ipak - „trebalo bi“ dočekati Plenkovića trulim jajima - ne može biti prijetnja. Niti lingvističko-semantički, niti pravno. To je komentar, to je mišljenje. Ono što je Ćustić napisao jest omalovažavanje pa i vrijeđanje, ali zar ćemo i za Plenkovića instalirati zakon o zaštiti lika i djela kakvog je jedno vrijeme imao drug Tito, a jedno vrijeme i njegov general, kasniji hrvatski japa Franjo Tuđman?

Ovo s Ćustićem nije prvo nego već treće policijsko privođenje zbog moguće ugroze našeg premijera Andreja Plenkovića. Kad je u srpnju 2019. godine premijer došao na Korčulu, jedan ga je mještanin počeo pozdravljati vičući „Dobro doša ćaća! Živio ćaća!“. Policija ga je udaljila i podnijela prekršajnu prijavu.

Europski sud za ljudska prava određuje da građani smiju kritizirati vlast i izjavama koje su „uvredljive, šokantne ili uznemirujuće za državu ili bilo koji dio pučanstva“. Sve je ovdje potpuno jasno i čisto. Posve je nedopustivo da u jednoj državi Europske unije koja aspirira na to da štiti ljudska prava, da bude demokratska (čak i uspješna i napredna!), policija uhićuje bilo koga zato što je omalovažavao ili uvrijedio premijera. Niti je fizički bio tu negdje u blizini, tako da ga nije mogao na taj način inkomodirati. Onako kako je Plenkovića možda mogao inkomodirao ironični Korčulanin.

Koliko god može biti sporno to da predsjednik Vlade dijeli packe tobože neovisnima - policiji, DORH-u i obavještajnim službama, oružani napad na Banske dvore Danijela Bezuka bio je (opasni) teroristički čin i to smo odmah tada na Lupigi tako i okarakterizirali. Naravno da je Plenkovića zanimala šira slika o tome odakle motivi sinu hrvatskog branitelja, nećaku HOS-ovca i radikalnom hrvatskom nacionalistu-šovinistu da krene kalašnjikovom na Vladinu zgradu i puca na policajce. Logično bi bilo da ta šira slika pokaže da su ga indoktrinirala (bivša) HDZ-ova „djeca“, pojednostavljeno rečeno oni za koje su ustaše bili borci za slobodu, a ne monstruozni zločinci, dok su hrvatski branitelji njihovi navodni sljedbenici. A na simboličkoj razini „Za dom spremni“ nije ustaški, nego zapravo braniteljski pozdrav. U kontinuitetu.

Iako se Bezukov bezumni čin ničim ne može dovoditi u bilo kakvu vezu s Ćustićevom pisanijom na Facebooku, letimičnim pogledom na Ćustićev Facebook profil lako se može opaziti da je i on iz krajnje desnog dijela ideološkog spektra. Nezadovoljstvo koje otuda potječe raste zbog izvjesnog Plenkovićevog pomaka od krajnje desničarskog narativa i agende koje je gajio Tuđmanov i Karamarkov HDZ. Dakle, njima netko pred očima otima njihov stari HDZ, zato je Plenković kao nitko „ponizio Hrvate“. 

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Pixabay

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u sklopu projekta "Ustavne vrednote u doba krize"